
Regulamin Stowarzyszenia
Ogrodu Działkowego
"Jaworznik" w Rogoźniku
ROZDZIAŁ I Przepisy wstępne
§1
1. Regulamin Stowarzyszenia Ogrodu Działkowego „Jaworznik” w Rogożniku, zwany dalej „regulaminem” określa zasady dotyczące funkcjonowania i zagospodarowania ogrodu działkowego, zagospodarowania i użytkowania przydzielonej działki oraz zasady współżycia społecznego działkowców.
§2
1. Użytkownikami działek w ogrodzie działkowym są pełnoletnie osoby fizyczne, które do momentu wyodrębnienia nowego Stowarzyszenia dzierżawiły działkę od PZD oraz nowo przyjęci, którym po zawarciu pisemnej umowy dzierżawy – uchwałą Stowarzyszenia przydzielono działkę.
2. W ogrodzie działkowym członkostwo w Stowarzyszeniu i prawo użytkowania działki nadaje zarząd Stowarzyszenia. Umowa dzierżawy sporządzona musi być na piśmie pod rygorem nieważności.
§3
Prawa i obowiązki członków Stowarzyszenia, użytkowników działek oraz kompetencje organów Stowarzyszenia reguluje statut Stowarzyszenia, a także regulaminy uchwalone przez walne zebranie.
§4
1. Działka jest podstawową jednostką przestrzenną w ogrodzie, jej powierzchnia i granice powinny być zgodne z planem zagospodarowania ogrodu.
2. Działka nie podlega podziałowi na mniejsze jednostki przestrzenne.
3. Działka przeznaczona jest do zaspokajania potrzeb działkowca i jego rodziny w zakresie aktywnego wypoczynku i prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby.
4. Działka w ogrodzie działkowym nie może być wykorzystywana do innych celów niż określone w ust. 3, a przede wszystkim obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia na działce działalności gospodarczej oraz wynajmowania części lub całej działki.
5.Działka nie może być wykorzystywania do zamieszkiwania – przez zamieszkiwanie rozumie się długotrwałe przebywanie z zamiarem skupienia i realizacji swoich spraw życiowych.
§5
1. Urządzenia ogrodu działkowego przeznaczone do wspólnego korzystania przez użytkowników działek są własnością Stowarzyszenia.
2. Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych użytkownika działki stanowią jego własność.
§6
Członek organu Stowarzyszenia wykonujący społecznie obowiązki, podlega ochronie prawnej przewidzianej dla Stowarzyszenia w zakresie wynikającym ze sprawowania mandatu.
ROZDZIAŁ II
Przyjmowanie w poczet nowych członków Stowarzyszenia i przydzielanie działki w ogrodzie
§7
1.Osoba ubiegająca się o członkostwo w Stowarzyszeniu składa w zarządzie deklarację członkowską według wzoru ustalonego przez Stowarzyszenie.
2.Członkostwo w Stowarzyszeniu nie jest obowiązkowe .
3.Każdy działkowiec niezrzeszony zobligowany jest do przestrzegania regulaminu w takim samym zakresie praw i obowiązków jak zrzeszeni działkowcy Stowarzyszenia.
4. Osoba chcąca uzyskać prawo do uzyskania działki składa w zarządzie wniosek o przydzielenie wolnej działki lub umowę z poprzednim użytkownikiem o przeniesieniu prawa do działki.
5. Członkostwo w Stowarzyszeniu działkowiec nabywa z dniem podjęcia przez zarząd stosownej uchwały.
6.Prawo użytkowania oznaczonej działki działkowiec uzyskuje po podpisaniu umowy dzierżawy, lub po zatwierdzeniu przez zarząd umowy przeniesienia prawa do działki.
7. Osoba uzyskująca prawo użytkowania niezagospodarowanej działki w ogrodzie jest zobowiązana do wykonania jej ogrodzenia na własny koszt.
8. Po podjęciu uchwały o nadaniu członkostwa w Stowarzyszeniu działkowiec wpłaca na konto bankowe Stowarzyszenia:
1/ wpisowe,
2/ inwestycyjne,
3/ składkę członkowską,
4/ opłaty na rzecz ogrodu,
5/ inne opłaty uchwalone przez walne zebranie, w terminie i wysokości ustalonej przez walne zebranie,
9/ jeśli działkowiec zalega z opłatami za działkę ponad rok zarząd ma prawo pozbawić go działki po uprzednim powiadomieniu i wezwaniu do zapłaty w terminie 30 dni.
10. Z wpisowego i opłaty inwestycyjnej zwolniony jest współmałżonek – przejmujący działkę po zmarłym działkowcu. Dzieci lub rodzice członka stowarzyszenia lub niezrzeszonego działkowca wpłacają wpisowe bez opłaty inwestycyjnej.
11. W przypadku rozwiązania małżeństwa przez rozwód i nadania członkostwa i prawa użytkowania działki byłemu współmałżonkowi członka Stowarzyszenia lub niezrzeszonego użytkownika działki nie pobiera się wpisowego i opłaty inwestycyjnej.
ROZDZIAŁ III Zmiana użytkownika działki
§8
1. Zmiana użytkownika działki następuje w przypadku pozbawienia lub wygaśnięcia członkostwa w Stowarzyszeniu a także w przypadku podpisania umowy przeniesienia praw do działki.
2. Zmiana użytkownika działki może nastąpić w przypadku rozwiązania małżeństwa przez rozwód i rezygnacji jednego z małżonków z użytkowania działki.
§9
1. W razie wygaśnięcia członkostwa w Stowarzyszeniu i prawa użytkowania działki na skutek śmierci członka Stowarzyszenia współmałżonek lub dzieci zachowują prawo do korzystania z działki po złożeniu wniosku na zasadach określonych w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych.
2. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust.1, zarząd obowiązany jest dostarczyć wnioskodawcy wszelkie niezbędne dokumenty.
§ 10
Rezygnacja z członkostwa Stowarzyszenia i prawa użytkowania działki następuje przez złożenie w zarządzie pisemnego oświadczenia członka Stowarzyszenia o zrzeczeniu się członkostwa i prawa użytkowania działki.
§ 11
1. Zarząd staje się dysponentem prawa użytkowania działki w każdym czasie w przypadku: 1/ śmierci członka Stowarzyszenia,
2/ zrzeczenia się członkostwa Stowarzyszenia i prawa użytkowania działki i niewskazania w zrzeczeniu jako następcy osoby bliskiej.
2. Przepisy ust. 1 pkt. a. nie dotyczą sytuacji, gdy przy życiu pozostaje współmałżonek lub dzieci zmarłego członka Stowarzyszenia.
§ 12
W przypadku pozbawienia działkowca prawa użytkowania działki na skutek udowodnionej kradzieży, dokonanej na szkodę innego działkowca Stowarzyszenia lub wspólnego mienia Stowarzyszenia, zarząd staje się dysponentem prawa użytkowania działki.
§ 13
Z chwilą otrzymania uchwały zarządu pozbawiającej działkowca praw i użytkowania działki, użytkownik nie ma prawa dokonywania żadnych inwestycji i trwałych nasadzeń na działce.
§ 14
1. Wartość nasadzeń i urządzeń znajdujących się na działce ustala się polubownie.
2. Jeśli ustalenie wartości nasadzeń i urządzeń polubownie jest niemożliwe dokonuje się ich inwentaryzacji i wyceny.
§ 15
1. Inwentaryzacji i wyceny dokonuje biegły rzeczoznawca w obecności przedstawiciela zarządu i komisji rewizyjnej na koszt dotychczasowego użytkownika.
2. O terminie przeprowadzenia inwentaryzacji i wyceny zarząd powiadamia dotychczasowego użytkownika działki na piśmie za potwierdzeniem odbioru przynajmniej na 14 dni przed
terminem inwentaryzacji.
3. Inwentaryzacja i wycena może być przeprowadzona pod nieobecność dotychczasowego użytkownika lub upoważnionej przez niego osoby tylko wówczas, gdy został on prawidłowo powiadomiony o jej terminie.
4. Protokół inwentaryzacyjny i wyceny podpisują biegły rzeczoznawca, przedstawiciele zarządu i komisji rewizyjnej oraz dotychczasowy użytkownik lub osoba przez niego upoważniona. Dotychczasowy użytkownik ma prawo wnieść uwagi do protokołu.
5. W przypadku odmowy podpisania protokołu przez dotychczasowego użytkownika lub osobę przez niego upoważnioną odnotowuje się ten fakt w protokole.
§ 16
1. Z ustalonej sumy odpowiadającej wartości nasadzeń i urządzeń zarząd potrąca byłemu użytkownikowi zaległe nieopłacone należności wynikające z uchwał walnego zebrania oraz koszty wyceny.
2. Gdy przekazanie należności za nasadzenia i urządzenia na działce byłemu użytkownikowi natrafia na jakiekolwiek trudności , kwotę tę zarząd przekazuje na bankowe konto depozytowe Stowarzyszenia.
§ 17
1. Skierowanie pozwu do sądu przez byłego użytkownika działki z roszczeniem o odszkodowanie wyższe niż ustalone w wyniku wyceny spowoduje, że nowy użytkownik działki zobowiąże się na piśmie do dokonania dopłaty, jeżeli sąd uzna roszczenie byłego użytkownika za zasadne.
§ 18
1. Inwentaryzacji i wyceny nasadzeń i urządzeń na działce nie dokonuje się:
1/ gdy ustępujący z działki i ubiegający się o jej użytkowanie zgodnie ustalą ich wartość i złożą pisemne oświadczenie w tej sprawie,
2/ działkę przejmuje wskazana w zrzeczeniu osoba bliska,
3/ działkę przejmuje współmałżonek po zmarłym członku Stowarzyszenia.
§19
1.W razie nieopuszczenia działki przez użytkownika w terminie 30 dni od uprawomocnienia się uchwały, na podstawie której prawo do użytkowania działki ustało, Zarząd kieruje pozew o wydanie nakazu eksmisji do miejscowego sądu powszechnego.
2. Wszelkimi kosztami związanymi z pozwem obciążany jest użytkownik, który nie chce opuścić działki.
ROZDZIAŁ IV Zagospodarowanie ogrodu działkowego
§ 20
Zagospodarowanie ogrodu działkowego oraz budowa podstawowych urządzeń do jego funkcjonowania i infrastruktury nalezą do Stowarzyszenia.
§ 21
1. Podstawą budowy, wyposażenia i urządzenia ogrodu działkowego jest plan zagospodarowania.
2. Zmiany w planie zagospodarowania ogrodu dokonuje walne zebranie.
3. Plan zagospodarowania oparty jest na podkładzie geodezyjnym, określa granice ogrodu, jego podział na działki z zaznaczeniem ich granic, powierzchni i numeracji oraz podstawową infrastrukturę ogrodu działkowego.
§ 22
1. Infrastrukturę ogrodu działkowego stanowią urządzenia służące do wspólnego użytku działkowców, będące własnością Stowarzyszenia, na którą składają się:
a/ ogrodzenie zewnętrzne,
b/ aleje i drogi ogrodowe,
c/ tereny użytku ogólnego,
d/ budynek administracyjno-gospodarczy,
e/ drzewa i krzewy ozdobne oraz pozostała zieleń ogrodowa umiejscowiona na terenie wspólnym,
f/ inne elementy wyposażenia służące do wspólnego użytku.
§ 23
1. Wykorzystanie infrastruktury ogrodu do innych celów niż wspólnego użytku działkowców może odbywać się wyłącznie za zgodą walnego zebrania.
2. Budowa i montowanie urządzeń na terenie ogrodu nie przeznaczonych do funkcjonowania ogrodu lub wspólnego użytku działkowców jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą walnego zebrania.
§ 24
1. Zarząd odpowiedzialny jest za zgodność zagospodarowania ogrodu z obowiązującym planem.
2. Zarząd odpowiada za zgodne z obowiązującym prawem, w tym prawem miejscowym, gromadzenie i usuwanie odpadów z terenu ogrodu.
3. Zarząd zobowiązany jest zapewnić funkcjonalność ciągów komunikacyjnych (alejek i dróg ogrodowych).
ROZDZIAŁ V Zagospodarowanie działki
§ 25
1. Działka jest integralną częścią ogrodu działkowego i powinna być zagospodarowana zgodnie z niniejszym regulaminem.
2. Granice działki powinny być zgodne z planem zagospodarowania ogrodu i trwale oznakowane.
3. Samowolna zmiana granic działki jest niedozwolona.
4.Działka musi być oznaczona tabliczką z numerem porządkowym, umieszczona w widocznym miejscu.
5. Obowiązek przywrócenia zgodności granic działki z planem zagospodarowania spoczywa na zarządzie. Jednakże zarząd ma prawo obciążyć kosztami działkowca, jeżeli samowolnie naruszył granice działki.
§ 26
Bezpośredni nadzór nad zgodnym z regulaminem zagospodarowaniem działki, w tym w sprawach altany/domku i innych urządzeń, sprawuje zarząd.
§ 27
1.Altana / domek na działce może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych do 35 m 2 i mieć do 5 m wysokości przy dachu stromym i 4m przy dachu płaskim zgodnie z prawem budowlanym.
2. Działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd Stowarzyszenia o zamiarze budowy lub rozbudowy domku, załączając rysunek uwzględniający powierzchnię zabudowy, wysokość i kształt dachu oraz usytuowanie względem granic działki
3. Odległość altany / domku od granic działki nie może być mniejsza niż 1 metr, lub mniejsza za obopólnym porozumieniem sąsiadów złożonym na piśmie w Zarządzie.
4. Działka musi być wyposażona w kompostownik, który należy umieszczać w zacienionej części działki ,w odległości co najmniej 1 m od granic działki lub mniejszej za obopólnym porozumieniem sąsiadów złożonym na piśmie w Zarządzie.
5. Szklarnia i tunel foliowy powinny być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1m od granic działek sąsiednich, granicy ogrodu i drogi komunikacyjnej w ogrodzie jednak nie mogą zajmować więcej niż 50% całej powierzchni przydzielonej działki.
6. Zbiorniki wodne: basen, brodzik, oczko wodne, powinny być usytuowane w odległości nie mniej niż 1m od granicy działki, a ich głębokość nie może przekraczać 1,5m.
7. Pergole, trejaże i inne podpory do roślin pnących mogą być usytuowane w odległości 1 m od granicy działki sąsiada.
8. Ogrodzenie działki wewnątrz ogrodu nie może przekraczać wysokości 1,5 m i nie wolno na nim umieszczać drutu kolczastego oraz innych podobnych wyrobów i materiałów.
9. Nasadzenia przy ogrodzeniu od strony drogi nie mogą być większe jak 1,5cm, jeżeli granicą działki jest żywopłot jego wysokość nie może przekraczać wysokości zalecanej w ogrodzeniach działek.
10. Wysokość nasadzeń przy ogrodzeniu między sąsiadami nie może być większa jak 1,5 m, lub może być wyższa za porozumieniem obopólnym stron złożonym na piśmie w Zarządzie. 11. Żywopłot lub iglaki przy ogrodzeniu nie mogą przechodzić na stronę sąsiada, gałązki muszą być przycięte od działki sąsiada ogrodu.
§ 28
1. Użytkownik działki zobowiązany jest do cięcia i prześwietlania drzew, krzewów owocowych i ozdobnych w taki sposób, aby gałęzie nie przekraczały granic działki. W razie niedopełnienia obowiązku określonego w ust. 1, użytkownik sąsiedniej działki może obciąć przechodzące gałęzie.
2. Uprawnienie wynikające z ust.1 przysługuje również Zarządowi, gdy gałęzie przechodzą na teren ogólny. Zarząd ma prawo wyciąć gałęzie bez zgody właściciela i dodatkowo obciążyć za poniesione koszty wycięcia gałęzi.
3. Działkowiec zobowiązany jest do zwalczania na użytkowanej działce chorób i szkodników roślin.
§ 29
Użytkownik działki zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem oraz w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów.
ROZDZIAŁ VI Przepisy porządkowe
§ 30
Każdy użytkownik działki zobowiązany jest do :
1/ Dbania o estetyczny wygląd działki i Ogrodu.
2/ Nie zakłócać spokoju sąsiadom.
3/ Utrzymywania w czystości drogi przylegającej do działki – na połowie ich szerokości, 4/ Przestrzegania zasad ppoż., bhp i sanitarnych.
5/ Nieparkowania pojazdów mechanicznych na drodze ogrodu.
6/ Składowania odpadów gospodarczych w pojemnikach do tego specjalnie przeznaczonych,. 7/ Składowania we własnym kompostowniku odpadów pochodzenia roślinnego (trawy, chwastów, liści, owoców),
8/ Działkowcy posiadający psa muszą posiadać na terenie działki aktualne świadectwo szczepienia psa.
§ 31
Użytkownikom działek zabrania się :
1. Wyprowadzania na teren Ogrodu dużych psów bez kagańca i smyczy.
2. Stałego trzymania na działce psów i kotów.
3. Gromadzenia i przechowywania na działce przedmiotów niepotrzebnych do upraw, a obniżających jej estetyczny wygląd, a także wszelkich odpadów, w tym nie pochodzących z działki.
4. Wyrzucania na drogę/aleję ogrodową gałęzi, chwastów, liści, trawy, popiołu, złomu metalowego, mebli oraz innych nieczystości.
5. Spalania w okresie od 1 maja do 30 września wszystkich odpadów pochodzących z działki, np. gałęzi, chwastów, trawy.
6. Parkowania pojazdów mechanicznych na drodze dojazdowej, co utrudniałoby przejazd i dojazd do działek innym pojazdom, a szczególnie pojazdom specjalnym jak pogotowie ratunkowe, straż pożarna, policja.
7. Strzelania i detonowania petard oraz innych ładunków wybuchowych oraz strzelania z wszelkiej broni, w tym także z pneumatycznej na terenie ogrodu.
8. Koszenia trawy oraz używania wiertarek, szlifierek itp. w niedzielę i święta.
9. Hodowli i chowu zwierząt gospodarskich i domowych na działce.
10. Na terenie ogrodu obowiązuje całkowity zakaz uprawy maku oraz innych roślin, których uprawa jest zakazana na terenie Rzeczypospolitej
11. Naruszania, zmieniania infrastruktury ogrodu działkowego, a w szczególności budowania bram w ogrodzeniu zewnętrznym
12. Wyrzucania do pojemników: odpadów budowlanych powstałych przy budowie lub remoncie obiektów działkowych, trawy chwastów, liści, ziemi, złomu metalowego, mebli itp.
Nieprzestrzeganie przepisów w Ogrodzie skutkuje nałożeniem kary porządkowej lub finansowej w wysokości ustalonej przez walne zebranie.
§ 32
1.Działkowiec odpowiada za zachowanie osób, gości i najemnych pracowników, które przebywają na jego działce oraz ponosi odpowiedzialność za szkody, jakie wyrządzą
zwierzęta bytujące na jego działce. Ma bezwzględny obowiązek sprzątania odchodów swoich zwierząt pod rygorem kar porządkowych.
2. Ma obowiązek zgłaszania Zarządowi prac inwestycyjnych, modernizacyjnych i remontowych prowadzonych na jego działce w szczególności fakt nocowania pracowników w obrębie działki
§ 33
Osoby chore z orzeczonym przez ZUS 1 stopniem niepełnosprawności mogą dojechać do swojej działki na terenie ogrodu.
§ 34
Dopuszcza się wjazd na teren Ogrodu pojazdów mechanicznych dowożących do działki materiały budowlane itp. do 2.5 tony, a powyżej tego ładunku po uzyskaniu zgody zarządu.
§ 35
1.Usunięcie z terenów ogólnych Ogrodu lub działki ozdobnych drzew lub krzewów, których wiek przekracza 5 lat, może nastąpić wyłącznie za zezwoleniem gminy.
2. Zezwolenie jest wydawane na wniosek:
1/ zarządu – w przypadku zamiaru usunięcia drzewa lub krzewu z terenu ogólnego ogrodu, 2/ użytkownika – w przypadku zamiaru usunięcia drzewa lub krzewu z terenu działki.
§ 36
1. Wstęp na działkę w czasie nieobecności działkowca bez jego zgody jest zabroniony. 2. Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania w przypadku zagrożenia życia lub mienia oraz rażącego naruszenia przepisów państwowych.
§ 37
Działkowiec ma obowiązek umożliwić wstęp na działkę osobom upoważnionym przez organy Stowarzyszenia, celem działań kontrolnych.
§ 38
1. Działkowiec ma obowiązek zgłaszania do Zarządu na piśmie zmian danych osobowych umieszczonych w deklaracji członkowskiej, w tym zmiany miejsca zamieszkania w terminie 30 dni od zaistniałej zmiany.
2. Działkowiec ponosi skutki niezgłoszenia zmian danych osobowych, które mogły mieć wpływ na decyzje zarządu związane z jego członkostwem w Stowarzyszeniu i prawem użytkowania działki.
3. W razie zaniedbania obowiązku zgłoszenia zmiany miejsca zamieszkania lub w przypadku odmowy przyjęcia korespondencji, skierowane do członka Stowarzyszenia korespondencje, po ich zwrocie przez pocztę pozostawia się w aktach ze skutkiem doręczenia.
§ 39
Stowarzyszenie nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu strat spowodowanych przez powódź, pożar, gradobicie, suszę, huragan itp. oraz powstałych na skutek kradzieży i dewastacji.
ROZDZIAŁ VII
Składka członkowska, opłaty i świadczenia
§ 40
Użytkownik działki uiszcza corocznie :
1) składkę członkowską w wysokości i terminie uchwalonym przez walne zebranie na dany rok kalendarzowy,
2) opłatę na rzecz ogrodu w wysokości i terminie uchwalonym przez walne zebranie,
3) opłaty celowe w wysokości i terminie uchwalonym przez walne zebranie na prowadzone w ogrodzie inwestycje lub remont,
Od wymienionych opłat płaconych po uchwalonym przez walne zebranie terminie, zarząd nalicza ustawowe odsetki.
ROZDZIAŁ VIII Postanowienia końcowe
§ 41
1.Jeśli działkowiec notorycznie uchyla się od płacenia za działkę, dłużej niż 6 miesięcy od wyznaczonego przez zarząd terminu- nie dłużej jednak jak do końca bieżącego roku, zarząd ma prawo pozbawić go działki po uprzednim powiadomieniu na piśmie i wezwaniu go do zapłaty w terminie 30 dni.
2. Jeżeli działka jest zaniedbana przez dwa następujące po sobie sezony, a działkowiec pomimo upomnień i wezwania zarządu nie stosuje się do regulaminu – zarząd ma prawo pozbawić działkowca działki po uprzednim powiadomieniu go na piśmie o wypowiedzeniu umowy.
Powyższe sankcje w postaci odebrania działki wynikają z postanowień Statutowych oraz Regulaminu Stowarzyszenia.
§ 42
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy Ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013r.
§ 43
1.Przepisy niniejszego Regulaminu obowiązują wszystkich użytkowników działek, będących lub nie będących członkami Stowarzyszenia.
2.Interpretacja postanowień regulaminu należy do Zarządu Stowarzyszenia Ogrodowego ,,Jaworznik’’ w Rogożniku.
§ 44
1.Regulamin obowiązuje z dniem uchwalenia.
2. Traci moc Regulamin ROD obowiązujący w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym
,,Jaworznik’’ w Rogożniku obowiązujący przed dniem uchwalenia niniejszego Regulaminu.
Stowarzyszenie Ogrodowe "Jaworznik"
Osiedle Robotnicze 18
42-582 Rogożnik
KRS: 0000572681
REGON: 362787689
NIP: 6252455192